JAKA JEST ALTERNATYWA ?
Alternatywą jest akcjonariat społeczny i pracowniczy, czyli nowoczesna forma spółdzielczości, która dzięki współczesnym rozwiązaniom prawnym, technologicznym i finansowym, tworzy warunki do współpracy pomiędzy przedsiębiorcą, pracownikiem i konsumentem powodujące zrównoważanie wpływu państwa, korporacji i banków na obieg kapitału, a tym samym na ilość pieniądza, która zostaje w naszej kieszeni.
SPÓŁDZIELNIA MONDRAGON
Mondragon to kilkunastotysięczne miasto w Baskonii, położone w północnej Hiszpanii, które robi światową karierę dzięki specyficznie zorganizowanemu systemowi spółdzielni. Poczynając od roku 1956, od skromnej, 23-osobowej spółdzielni, spółdzielczość mondragońska odnosi same sukcesy. Obecnie Mondragońskie Zrzeszenie Spółdzielni (Mondragon Corporacion Cooperativa – MCC) tworzy ok. 100 spółdzielni, co roku przybywa ich kilka. W roku 1998 pracowało w Zrzeszeniu 35 tys.osób, a produkcja sprzedana zamknęła się sumą 5 miliardów dolarów, zaś aktywa banku i ubezpieczalni wynosiły 7,5 miliarda dolarów.
REGION EMILIA-ROMANIA
Kolejny przykład to region Emilia-Romania położony w okolicy Bolonii w Italii. Region ten ma za sobą ponad 100-letnią, bogatą historię spółdzielczości. Pomimo dużych zniszczeń wojennych region ten został bardzo szybko odbudowany poprzez reaktywowanie modelu gospodarczego opartego na współpracy. Spółdzielnie zapewniają obecnie 35% PKB regionu, a płace są o 50% wyższe niż w pozostałej części Italii. Wydajność pracy i poziom życia w tym regionie są jednymi z najwyższych w Europie.
SZWAJCARIA
Na skalę kraju, najlepszym przykładem funkcjonowania modeli gospodarczych opartych na współpracy i zaangażowaniu lokalnych społeczności jest Szwajcaria. Ze względu na mały potencjał rozwoju przemysłu i rolnictwa przemysłowego na terenie Szwajcarii, kraj ten został niejako zmuszony do zastosowania rozwiązań opartych na własnym potencjale. Lokalny patriotyzm i współpraca przyniosła wielkie korzyści temu niewielkiemu krajowi, który jest stawiany, jako wzór społeczeństwa obywatelskiego i gospodarki opartej o współpracę społeczną.